Мери Касат (22 май, 1844 г. – 14 юни 1926 г.)
ЖИВОТ В ДАТИ:
22 май, 1844 г. – Мери Стивънсън Касат е родена в заможно семейство в Алегейни, Пенсилвания, САЩ.
Баща й Робърт Симпсън Касат е успешен брокер от Питсбърг. Mайка ѝ, Катрин Келсо Джонстън, е добре образована, интелигентна и активна жена, която има дълбоко влияние върху Мери.
Мери Касат получава добро образование и като дете прекарва пет години в Европа, където посещава много от Европейските столици. През това време научава френски и немски и започва да се занимава с рисуване и музика.
1855 г. – Мери Касат посещава Световното изложение в Париж и вероятно за пръв път вижда картините на френските художници Жан Огюст Доминик Енгър, Йожен Дьолакроа, Камий Коро и Густав Курбе. На изложбата са показани Едгар Дега и Камий Писаро, които по-късно са нейни колеги и ментори.
От 1861 до 1865 г. – Учи в академията за изящни изкуства в Пенсилвания, но не е удовлетворена от отношението на институцията към жените студенти. Завършва образованието си и се мести в Париж през 1866 г., за да учи в частни школи.
1866 г. – Пътува обратно към Европа. Майка ѝ я придружава до Париж, където Мери Касат прекарва четири години, изучавайки творчеството на старите майстори. Тъй като жените все още не могат да посещават École des Beaux-Arts, Касат кандидатства и учи при майстори в частни школи.
През следващите четири години учи в Париж с Жан-Леон Жером и Чарлс Чаплин (Charles Chaplin), в Екуен (Ecouen) с Пол Сойер, във Вил-ле-Бел (Villiers-le-Bel) с Тома Кютюр и Чарлз Белай в Рим.
1870 г. – По време на Френско-Пруската война е за 16 месеца в САЩ. Живее със семейството си в Алтуна.
1871 г. – Касат пътува до Чикаго, за да опита късмета си, но загубва част от ранните си картини в Големия Чикагски пожар от 1871 година.
Работата й привлича вниманието на архиепископа на Питсбърг, който й възлага да нарисува две копия от картини на Кореджо в Парма, Италия.
С Емили Сартайн, колега, художник от уважавано артистично семейство от Филаделфия, Касат отново тръгва за Европа.
Живее и рисува в Парма, Италия. Предизвиква много благоприятни коментари в града и е подкрепена и насърчена от художествената общност там: „Цяла Парма говори за мис Касат и нейните картини, всички са нетърпеливи да се запознаят с нея“.
След като завършва поръчката си за архиепископа на Питсбърг, рисува и копира в музеите на Парма, Мадрид, Севиля.
1872 г. – Картината й Две жени хвърлят цветя по време на карнавал е добре приета в Салона в Париж и намира купувач. Скоро репутацията й на обещаващ художник се разпространява.
1873 – Касат се среща с Жозеф Турни, докато изучава Рубенс в Антверпен. Жозеф Турни я представя на Дега.
1874 г. – Решава да се установи във Франция и открива студио в Париж. Скоро към нея се присъединява сестра й Лидия.
1877 г. – Двете картини, които изпраща на Салона са отхвърлени и за пръв път от седем години тя няма произведения в салона.
Едгар Дега кани Касат да изложи свои картини заедно с импресионистите.
Мери Касат участва в четири от основните импресионистични изложби, ставайки единственият американски художник, свързан с импресионистите.
Родителите на Мери Касат се присъединяват към нея и сестра й Лидия в Париж.
1878 г. – Картината Синьото кресло е отхвърлена от Салона. Световното изложение в Париж от 1878 г.
Касат и Дега работят най-тясно заедно през есента и зимата на 1879–80, когато Касат овладява нейната техника на отпечатване
1882 г. – Умира сестра й Лидия.
1884 г. – Дега прави портрет с маслени бои на Касат, Мери Касат седнала, държи карти.
Първите й усилия в печатарството са в сътрудничество с Дега, Камий Писаро и други. Целта им е да създадат списание, съчетаващо изкуство и оригинални отпечатъци. Списанието „Le Jour et la nuit“ никога не се появява.
1890 г. – Заедно с Дега посещава изложба със седемстотин японски графики, подредени в Художествената академия в Париж.
След 1900 г. тя се концентрира почти изключително върху темата за майчинството.
1891 г. – Излага поредица от изключително оригинални цветни отпечатъци – суха игла и аквантинта, включително Жена в банята, в галерията на Пол Дюран-Рюел в Париж, вдъхновени от японските майстори, показани в Париж преди година.
1891 г. – Бизнесдама от Чикаго, Берта Палмър, се обръща към Касат с молба да нарисува стенопис на тема „Модерната жена“ за „Сградата на жените“ на Колумбовото Световно изложение в Чикаго, което ще се проведе през 1893 година.
1894 г. – Успехът на Касат в Европа и САЩ е такъв, че тя успява от продажбата на произведенията си да закупи Шато дьо Бофрен в Льо Менил-Терибюс (Château de Beaufresne in Le Mesnil-Théribus) на около 90 км северозападно от Париж.
1895 г. – Първа ретроспективна изложба в галерията на Пол Дюран-Руел в Париж и отново през 1895 г. в галерията му в Ню Йорк.
1904 г. – Мери Касат е наградена с Ордена на почетния Легион, като признание за приноса й към изкуствата.
1910 г. – Едно пътуване до Египет изключително много впечатлява Касат с красотата на древноегипетското изкуство.
1911 г. – Зрението й отслабва и работи предимно с пастел до 1914 г.
Диагностицирана е с диабет, ревматизъм, невралгия и катаракт. Също като Дега остава тотално сляпа към края на живота си.
1915 г. – Излага последните си творби в изложбата на Suffrage Loan Exhibition of Old Masters and Works by Edgar Degas and Mary Cassatt в галерия Knoedler, Ню Йорк. Скоро след това катарактата и на двете й очи я принуждава да прекрати дейността си на художник.
1917 г. – Умира Едгар Дега
Мери Касат умира на 14 юни 1926 г. в Шато дьо Бофрен (Château de Beaufresne), близо до Париж.